Obowiązek wpisywania się przedsiębiorców do rejestru BDO

PRZEDSIĘBIORCO! Wpisałeś się do BDO? Prowadzisz sklep, masz zakład fryzjerski, prowadzisz mały warsztat  – sprawdź czy musisz dokonać wpisu, aby uniknąć kary.

Urząd Miejski w Błaszkach przypomina przedsiębiorcom wprowadzającym produkty, produkty w opakowaniach i gospodarującym odpadami komunalnymi o uzyskaniu obowiązkowego wpisu do rejestru BDO.

Wniosek o wpis do Rejestru BDO należy złożyć do Marszałka Województwa Łódzkiego.

BDO – czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami została utworzona przez Ministerstwo Środowiska w celu kontrolowania gospodarki odpadami i przeciwdziałaniu nieprawidłowościom, które występują w tym sektorze. Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o odpadach  – BDO jest to system teleinformatyczny, który dysponuje bazą danych o podmiotach wprowadzających do obrotu produkty i produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Dzięki rejestracji do BDO możliwe jest gromadzenie danych związanych z gospodarką odpadami oraz spełnienie przez przedsiębiorców dodatkowych obowiązków.

Obowiązkiem wpisu do Rejestru – BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru – BDO:
– sklepy spożywcze,
– sklepy wielkopowierzchniowe,
– firmy budowlane, remontowe,
– gabinety lekarskie,
– gabinety stomatologiczne,
– gabinety kosmetyczne,
– zakłady fryzjerskie,
– producenci baterii i akumulatorów,
– producenci pojazdów,
– producenci opakowań,
– producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
– importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
– rolnicy powyżej 75 ha ziemi,
– warsztaty samochodowe,
– warsztaty rzemieślnicze,
– zakłady produkcyjne,
– prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.

Sprawdź czy musisz się zarejestrować w BDO:
www.bdo.mos.gov.pl
Więcej informacji dostępnych jest pod adresami:
www.bdo.mos.gov.pl
www.biznes.gov.pl

Warto przeczytać

Skip to content